„Dla Babci i Dziadka mamy dzisiaj kwiatka…“

8 lutego od samego rana panował w Szkole Podstawowej w Szumsku uroczysty nastrój. Najmłodsi uczniowie pięknie wystrojeni śpieszyli do klas, przecież dzisiaj odbędzie się święto Dziadków. Wnukom niełatwo było się skupić na lekcjach, każdy z niecierpliwością czekał na swoje babcie i dziadków. „Moja babcia ma dziś jakiś test w pracy” – smuciła się uczennica. „Dzisiaj ślisko, a babcia ma chore nogi” – ubolewał mały chłopczyk.
Tradycja obchodzenia Dnia Babci i Dziadków w naszej szkole liczy 20 lat. Ogromnie się cieszę, że polskie szkoły na Litwie zapożyczyły z Polski to święto i pieczołowicie pielęgnują.
Mrozy i śnieżyca ustąpiły, grypa i przeziębienia nie wystraszyły naszych Dziadków, więc uśmiechnięci wnukowie witali swych dziadków i prowadzili na koncert. Radości nie było granic. W tym roku babcie licznie się zebrały na święto. Dziadków było mniej, lecz bardzo solidnie wyglądali obok swoich małżonek.
Wspólną piosenką uczniowie klas początkowych i grupy przygotowawczej rozpoczęli Święto. Każde dziecko szukało wzrokiem swoich dziadków, przecież chciało im wręczyć własnoręcznie wykonany upominek – kolorowy hiacynt. Babcie dumnie słuchały występów swoich wnuków, niektóre ocierały łzy radości.
Pani dyrektor Janina Zienkiewicz powitała przybyłych dziadków. Życzyła mocnego zdrowia, radości z wnuków, dziękowała za przybycie na Święto.
Dzieci z grupy przygotowawczej zadziwiły wszystkich odważnie recytowanymi wierszami, śpiewanymi piosenkami, pierwszacy wyznali swoim dziadkom miłość w 4-ech językach. Zimowy taniec ze wstążeczkami oczarował zebranych.
Uczniowie klasy drugiej przynieśli Babci w prezencie złotą rybkę, wygodne buty siedmiomilowe, książkę z bajkami. Klasa trzecia i czwarta witały dziadków wspaniałymi wierszami, piosenkami. Wesołe, nowoczesne tańce w ich wykonaniu nikomu nie dały usiedzieć na miejscu.
Ostatnim akcentem programu był humorystyczny wywiad z babcią.
Dziadkowie zaprosili wnuków do wspólnego stołu. Było miło poczęstować się owocami, ciastem, bułeczkami i innymi łakociami, które przyniosły babcie.

Nauczycielka Szkoły Podstawowej w Szumsku Maria Žydelienė