POZNAJEMY ŚWIAT…

Od kilkunastu lat Szkoła Podstawowa w Szumsku współpracuje z organizacją ,, Litauenhilfe Birkenwerden. Po napisaniu listu na temat: ,,Dlaczego chcę zwiedzić Niemcy?” i wyłonieniu zwycięzców 5-osobowa grupa 27 czerwca udała się w podróż do Niemiec. Pobyt był przepełniony zwiedzaniem różnych zabytków kultury i spotkaniami z ciekawymi ludźmi.
Na początku mieliśmy wzruszające zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum Sachsenhausen w
Oranienburgu, gdzie poznaliśmy historię obozu koncentracyjnego Sachesenhausen.
W dniu następnym podziwialiśmy zabytki i godne uwagi miejsca Berlina: Bramę Brandenburską,dworzec kolejowy, Wieżę Telewizyjną, Plac Żandarmerii, Reichstag, Mur Berliński, ,,Pomnik
zapadłej biblioteki”, East Side Gallery, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma.
Kolejny dzień to zwiedzanie Parku Sanssouci z jego ogrodami tarasowymi w Poczdamie.
Podczas całego pobytu mieliśmy również dużo ciekawych spotkań z młodzieżą, z burmistrzem Stephanem Zimniokiem, z uczniami gimnazjum Riginy Hilderbrant.
Braliśmy udział we Mszy świętej w kościele katolickim i w festynie ukumenicznym w parafii ewangelickiej. Czekały na nas również miłe niespodzianki i odpoczynek w hali Tropikalnej Wyspy,
na torze saneczkowym w Bad Sarow, na festynie berlińskim.
Szczęśliwi i wypoczęci, pełni wrażeń 4 lipca wróciliśmy na Litwę. Chcemy podziękować dla naszych przyjaciół z Niemiec za tak treściwy i wesoły pobyt, a szczególnie dla pana Reinharda
Schlarmanna. Dziękujemy również Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego za dofinansowanie naszej wycieczki.

Karolina Szlachtowicz, ucz. kl. 9 Szkoły Podstawowej w Szumsku.