Pasiekimų patikrinimas

Seimas priėmė Švietimo įstatymo pataisas, kuriose įtvirtinta, kad nuo 2024–2025 m. m. 4 ir 8 kl. mokiniai turi dalyvauti nacionaliniuose mokinių pasiekimų patikrinimuose, o pagrindinis išsilavinimas įgyjamas ne tik baigus pagrindinio ugdymo programą, bet ir išlaikius pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimus bent 4 balais iš 10.

Nacionalinių mokinių pasiekimų patikrinimų tikslas – ne konkurencija, o grįžtamasis ryšys ir pagalba. Patikrinimų rezultatai neturės poveikio tolimesniam mokymuisi tęsti 5 ar I G / 9 klasėje.

Numatyta daugiau individualios pagalbos mokymosi sunkumų patiriantiems mokiniams. Mokiniams, nepasiekusiems patenkinamo pasiekimų lygmens nacionalinių mokinių pasiekimų patikrinimų metu, bus teikiama papildoma mokymosi pagalba. Tam yra suplanuotos ir papildomos lėšos jau 2023 m. biudžete.

4 kl. nacionaliniai mokinių pasiekimų patikrinimai

Vyksta nuo 2012 metų.

Dalyvauja 85 proc. ketvirtokų.

Pokytis nuo 2024–2025 m. m.: dalyvauja visi mokiniai, išskyrus mokinius, kurie yra atleisti (dėl ligos ar pan.).

Patikrinimų turinys: lietuvių kalba ir literatūra (skaitymas), matematika ir gimtoji kalba (skaitymas) mokiniams, kurie mokosi tautinių mažumų kalba arba tautinių mažumų kalbos.

Nauda: grįžtamasis ryšys, kaip mokiniui sekasi siekti nacionalinių, bendrosiose programose numatytų reikalavimų, ir tuo paremta pagalba:

• mokymosi pagalba spragų turintiems mokiniams,
  • jei reikia, teikiama pagalba mokykloms ir mokytojams,
  • jei reikia, nacionaliniu mastu tobulinamos mokymo priemonės ir mokymo programos.

Mokymosi pagalba jau nuo 2023–2024 m. m. Jei kurio nors aukščiau minėto vertinto dalyko pasiekimai žemesni už patenkinamą pasiekimų lygį, mokiniui sudaromas individualus mokymosi pasiekimų gerinimo planas, 5 kl. teikiama mokymosi pagalba, t. y. papildomos konsultacijos mokykloje, kad galėtų išlyginti pasiekimų skirtumus. Pasiekimų patikrinimo rezultatai neturi įtakos pradinio ugdymo programai baigti ir mokiniui perkelti į aukštesnę klasę.

8 kl. nacionaliniai mokinių pasiekimų patikrinimai

Vyksta nuo 2012 metų.

Dalyvauja 93 proc. aštuntokų.

Pokytis nuo 2024–2025 m. m.: dalyvauja visi mokiniai, išskyrus mokinius, kurie atleisti (dėl ligos ar pan.).

• mokymosi pagalba spragų turintiems mokiniams,
  • jei reikia, teikiama pagalba mokykloms ir mokytojams,

Mokymosi pagalba jau nuo 2023-2024 m. m. Jei kurio nors aukščiau minėto vertinto dalyko pasiekimai žemesni už patenkinamą pasiekimų lygį, mokiniui sudaromas individualus mokymosi pasiekimų gerinimo planas, I G / 9 kl. teikiama mokymosi pagalba, t. y. papildomos konsultacijos mokykloje, kad galėtų išlyginti pasiekimų skirtumus. Pasiekimų patikrinimo rezultatai neturi įtakos mokiniui kelti į aukštesnę klasę.

Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimas baigiant II G / 10 kl.

Nuo 2024–2025 m. m. pagrindinis išsilavinimas bus įgyjamas ne tik baigus pagrindinio ugdymo programą, bet ir išlaikius pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimus (PUPP) patenkinamais pažymiais, t. y. bent 4 balais iš 10, išskyrus atvejus, kai mokinys yra atleistas nuo dalyvavimo pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinime (dėl ligos ar pan.).

Tai taikoma visiems, pasirinkusiems tęsti mokslus gimnazijoje ir profesinėje mokykloje.

Tikrinamieji dalykai: lietuvių kalba ir literatūra, matematika bei gimtoji kalba ir literatūra mokiniams, kurie mokosi tautinių mažumų kalba arba tautinių mažumų kalbos.

Nepasiekus žemiausio slenkstinio pasiekimų lygio galima:

• sustiprinti žinias ir perlaikyti PUPP dar tais pačiais mokslo metais,
  • kartoti II G / 10 kl. kursą.

! Kaip ir iki šiol, po 8 ir II G / 10 klasės mokiniai galės rinktis, kur jie nori mokytis – gimnazijoje ar profesinėje mokykloje.