POZNAJEMY ŚWIAT…

Od kilkunastu lat Szkoła Podstawowa w Szumsku współpracuje z organizacją ,, Litauenhilfe Birkenwerden. Po napisaniu listu na temat: ,,Dlaczego chcę zwiedzić Niemcy?” i wyłonieniu zwycięzców 5-osobowa grupa 27 czerwca udała się w podróż do Niemiec. Pobyt był przepełniony zwiedzaniem różnych zabytków kultury i spotkaniami z ciekawymi ludźmi.
Na początku mieliśmy wzruszające zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum Sachsenhausen w
Oranienburgu, gdzie poznaliśmy historię obozu koncentracyjnego Sachesenhausen.
W dniu następnym podziwialiśmy zabytki i godne uwagi miejsca Berlina: Bramę Brandenburską,dworzec kolejowy, Wieżę Telewizyjną, Plac Żandarmerii, Reichstag, Mur Berliński, ,,Pomnik
zapadłej biblioteki”, East Side Gallery, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma.
Kolejny dzień to zwiedzanie Parku Sanssouci z jego ogrodami tarasowymi w Poczdamie.
Podczas całego pobytu mieliśmy również dużo ciekawych spotkań z młodzieżą, z burmistrzem Stephanem Zimniokiem, z uczniami gimnazjum Riginy Hilderbrant.
Braliśmy udział we Mszy świętej w kościele katolickim i w festynie ukumenicznym w parafii ewangelickiej. Czekały na nas również miłe niespodzianki i odpoczynek w hali Tropikalnej Wyspy,
na torze saneczkowym w Bad Sarow, na festynie berlińskim.
Szczęśliwi i wypoczęci, pełni wrażeń 4 lipca wróciliśmy na Litwę. Chcemy podziękować dla naszych przyjaciół z Niemiec za tak treściwy i wesoły pobyt, a szczególnie dla pana Reinharda
Schlarmanna. Dziękujemy również Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego za dofinansowanie naszej wycieczki.

Karolina Szlachtowicz, ucz. kl. 9 Szkoły Podstawowej w Szumsku.

22 czerwca, społeczność Szkoły Podstawowej w Szumsku wzięła udział w państwowych funkcjonalnych ćwiczeniach ochrony ludności „Działania podmiotów systemu ochrony ludności na wypadek awarii jądrowej w elektrowni jądrowej w Republice Białorusi”, zorganizowanych przez Departament Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”
Ewangelia J. 15, 13

14 czerwca o godz. 9.00 ze Szkoły w Szumsku wyruszyła III piesza pielgrzymka do Barwaniszek – do wsi, z
której pochodzi rodzina bł. siostry Marii Rajmundy Kukałowicz.

Po krótkiej modlitwie Pani Romualdy – katechetki, wyruszyliśmy na pielgrzymkowy szlak.

W pielgrzymce wzięli udział wychowankowie grupy przedszkolnej, uczniowie klas 5-10 oraz dyrekcja i
nauczyciele. Każdy niósł w plecaku swoje intencje: podziękowania, prośby, radości i smutki. Chętnie
śpiewaliśmy piosenki pielgrzymkowe, które uprzyjemniały podróżowanie. Śpiewaniu piosenek
pielgrzymkowych przewodniczył nauczyciel muzyki Witold Weiknis.

Uczniowie słuchali również informacji pani Romualdy Łapszewicz o bł. Siostrze Rajmundzie.

Zakończeniem pielgrzymki była modlitwa i złożenie kwiatów i zniczy przy krzyżu we wsi Barwaniszki, który
upamiętnia ofiarę sióstr zakonnych. Pielgrzymi mieli również czas na posiŁek i krótką przerwę.
W drodze powrotnej towarzyszyły nam modlitwa różańcowa.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji szkoły w Szumsku za wspaniałą organizację pielgrzymki. Mamy nadzieję, że
to będzie dobrą tradycją naszej szkoły na zakończenie roku szkolnego.

Organizatorzy składają podziękowania również pracownikom gminy Kowalczuki za pomoc w organizacji
pielgrzymki.

“Szczęśliwe dni są wtedy, kiedy możemy spotkać na swojej drodze ludzi takich jak my i realizować swoje pasje.” Andrzej Wajda

3 czerwca w szkole odbyło się nietradycyjne ogólnoszkolne zebranie rodzicielskie. Uczniowie przywitali swoich rodziców artystycznym występem, a rodzice odwdzięczyli się brawami. Podczas spotkania zostały omówione pytania: osiągnięcia uczniów w2021-2022 r. szk., sprawdziany wiedzy NMPP, PUPP oraz testowanie PISA, ICCS, obciążenie nauką uczniów – dane ankietowania uczniów, plan letniego obozu 2022 r., odnowienie programów nauczania, mundurki szkolne 2022-2023 r. Zebrani mieli również okazję obejrzeć logo szkoły. W czasie omawiana pytań rodzice częstowali się kawą, herbatą oraz ciastem, które upiekła kucharka naszej jadalni Janina Czerwiakowa.

error: Negalima kopijuoti !!