Be kategorijos

Letni obóz dla dzieci

Letni obóz dla dzieci okazał się prawdziwą przygodą — pełną śmiechu, nowych doświadczeń i małych odkryć.

Pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili Park Sów w Rudaminie, gdzie z bliska poznali te niezwykłe ptaki i dowiedzieli się wielu interesujących faktów z ich życia.

Drugiego dnia dzieci udały się do studia artystycznego „Artoteka”, gdzie wzięły udział w edukacji „Warsztaty zegarów ściennych”. Tworzyły tam i dekorowały własne, unikalne zegary, rozwijając kreatywność i wyobraźnię.

Trzeciego dnia obozowicze odwiedzili piekarnię, w której samodzielnie przygotowywali pizze. Dzieci wybierały składniki, dekorowały swoje wypieki i z apetytem kosztowały kulinarnych dzieł.

Czwartego dnia młodzi odkrywcy odwiedzili laboratorium „Mėgintuvėlis”. Podczas zajęć wykonywali różne eksperymenty, obserwowali reakcje chemiczne i poznawali tajemnice świata nauki.

Piątego dnia uczniowie odwiedzili muzeum-Dom Sygnatariuszy, uczestniczyli w edukacji o dawnej fotografii oraz spacerowali po wileńskiej starówce, podziwiając jej architekturę i historyczne dziedzictwo.

Piesza pielgrzymka śladami bł. siostry Marii Rajmundy Kukołowicz

W słoneczny poranek 2 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Szumsku, Szkoły  Podstawowej im. Cz. Miłosza w Pakienie oraz młodzież z Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach wraz z nauczycielami uczestniczyli  już w 7. pieszej pielgrzymce do Barwaniszek – rodzinnych stron bł. siostry Marii Rajmundy Kukołowicz. Do pielgrzymki dołączyła się również starosta gminy w Kowalczukach Pani Renata Mickiewicz oraz brat Czesław, który przybył z Hamburga. Wydarzenie było nie tylko okazją do wspólnej modlitwy, ale także do poznania historii  bł. siostry Marii Rajmundy Kukołowicz oraz męczeństwo sióstr nazaretanek, które oddały życie za wiarę i wierność swoim wartościom.

Pielgrzymka rozpoczęła się w kościele pw. św. Michała Archanioła w Szumsku. Zgromadzeni uczniowie, nauczyciele i opiekunowie wspólnie modlili się o bezpieczną drogę oraz owoce duchowe pielgrzymowania. W modlitwie polecano również intencje uczestników, całej społeczności szkolnej. Przed wyruszeniem w drogę pielgrzymi otrzymali od proboszcza ks. Henryka kapłańskie błogosławieństwo, które stało się duchowym wsparciem na czas wędrówki.

Pielgrzymi wyruszyli w kierunku Barwaniszek. Nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem pielgrzymki czuwała dyrektor szkoły Pani Inesa Korwiel. W czasie marszu rozbrzmiewały pieśni religijne i modlitwy, a chwile ciszy i wyciszenia sprzyjały osobistej refleksji. Trasa prowadziła przez malownicze okolice, wśród rozległych łanów zieleniejących zbóż i pięknej przyrody. Pielgrzymkowe pieśni przeplatały się ze śpiewem ptaków.

W trakcie pielgrzymki uczniowie mieli również możliwość poznania historii Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, którą przedstawiła katechetka Romualda Łapszewicz. Przekazywane informacje pozwoliły lepiej zrozumieć duchowość zgromadzenia oraz wartości, którymi kierowała się bł. siostra Maria Rajmunda Kukołowicz.

Po dotarciu do pamiątkowego krzyża w Barwaniszkach uczestnicy zatrzymali się na krótki odpoczynek, pamiątkowe zdjęcie i posiłek. Następnie, umocnieni duchowo i fizycznie, wyruszyli w drogę powrotną, odmawiając różaniec i powierzając Matce Bożej swoje intencje.

Na zakończenie pielgrzymki na szkolnym podwórku na uczestników czekała miła niespodzianka – poczęstunek w postaci pieczonych kiełbasek i lodów. Serdeczne podziękowania kierujemy do brata Czesława za ufundowanie tego poczęstunku, który sprawił wiele radości wszystkim pielgrzymom. Od wielu lat brat Czesław wspiera liczne inicjatywy edukacyjne, religijne i społeczne, jest wielkim przyjacielem i opiekunem szkoły w Szumsku.

Pielgrzymka do Barwaniszek stała się pięknym świadectwem wspólnoty, wiary i pamięci o bł. siostrze Marii Rajmundzie Kukołowicz. Dla wielu uczestników był to czas modlitwy, refleksji i integracji. Była to również okazja do odkrywania bogatego dziedzictwa religijnego naszych okolic. Autor tekstu nauczycielka Szkoły Podstawowej w Szumsku Danuta Černiavskaja

Rozstrzygnięcie V Międzynarodowych Konkursów „Maryja Trzech Narodów” oraz „Miejsca kultu religijnego na Kresach i w Polsce”

W ramach wieloletniej współpracy pomiędzy Szkołą Podstawową w Szumsku a Szkołą Podstawową nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie w marcu bieżącego roku zorganizowano V Międzynarodowy Konkurs Pieśni Maryjnej „Maryja Trzech Narodów” oraz V Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Miejsca kultu religijnego na Kresach i w Polsce”. Ich celem było rozwijanie talentów artystycznych młodzieży oraz pielęgnowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego i religijnego.

W konkursach uczestniczyli uczniowie z wielu szkół tych trzech krajów, prezentując wysoki poziom artystyczny i duże zaangażowanie. Uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się 1 czerwca br. w Szkole Podstawowej w Szumsku. Swoją obecnością zaszczyciła nas Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie, Pani Beata Strzelecka-Mach.

Spotkanie rozpoczęło się programem artystycznym przygotowanym przez uczniów naszej szkoły. Następnie ogłoszono wyniki i wręczono nagrody laureatom oraz wyróżnionym uczestnikom.

Dodatkową atrakcją były wywiady z laureatami, które zostaną wyemitowane na antenie Polskiego Radia. Młodzi artyści opowiadali o swoich inspiracjach, przygotowaniach do konkursów oraz emocjach związanych z udziałem w wydarzeniu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, nauczycielom, rodzicom i organizatorom za zaangażowanie oraz wsparcie. Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów oraz rozwijania swoich pasji. Mamy nadzieję, że kolejne edycje konkursów będą nadal integrować młodzież wokół wspólnych wartości i tradycji.

Nauczyciel Szkoły Podstawowej w Szumsku Daniel Lenkowski

Pinhole

Uczniowie klas 9–10 uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych fotografii „Pinhole”, które odbyły się w Bibliotece Narodowej im. Martynasa Mažvydasa w Wilnie. Podczas zajęć poznali dawną technikę fotograficzną oraz dowiedzieli się, na czym polega zasada działania camera obscura. W części praktycznej mieli możliwość samodzielnego wypróbowania procesu fotografowania, kreatywnego wykonywania zdjęć oraz wywoływania własnych fotografii. Uczniowie nie tylko zdobyli nową wiedzę na temat historii fotografii, lecz także rozwijali kreatywność, cierpliwość i umiejętność pracy twórczej. Warsztaty pozostawiły wiele pozytywnych wrażeń i pozwoliły uczestnikom spojrzeć na fotografię z zupełnie innej perspektywy.

Kierunek – świat zawodów 2026

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w inicjatywie orientacji zawodowej uczniów „Kierunek – świat zawodów 2026”. Odwiedził nas tata naszych uczniów, Uljany i Edgara – starszy specjalista Wydziału Kompetencji Zawodowych Szkoły Straży Granicznej Sergej Sidorow Przedstawił uczniom zawód funkcjonariusza straży granicznej, opowiedział o specyfice tej profesji, możliwościach pracy oraz podzielił się ciekawymi sytuacjami ze swojego doświadczenia zawodowego. Uczniów bardzo zainteresowało to spotkanie. Serdecznie dziękujemy Sergej Sidorow za interesującą prelekcję!