NARODOWE CZYTANIE W DWORKU W SZUMSKU

8 września w dworku w Szumsku odbyła się akcja Narodowego Czytania zorganizowana prze społeczność Szkoły Podstawowej w Szumsku.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, zapoczątkowana w 2012 r. przez ówczesnego Prezydenta RP.

Ideą akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury oraz wzmacnianie narodowej tożsamości.

Narodowe Czytanie, realizowane pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej, od lat tradycyjnie jednoczy Polaków na całym świecie wokół klasyki polskiej literatury.

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest  Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Jest to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku. Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Do Akcji Narodowego Czytania 2023 w Dworku w Szumsku przyłączyli się Irmina Szmalec-I Sekretarz- Konsul RP w Wilnie , Algis Vaitkevičius – wicemer Samorządu Rejonu Wileńskiego, Bożena Tyczyno- główna specjalistka Wydziału Oświaty samorządu Rejonu Wileńskiego, Henryk Naumowicz -proboszcz parafii w Szumsku, Ola Łukaszewicz- starosta gminy Kowalczuki, Krystyna Najmowicz- kierownik Centrum Wielofunkcyjnego w Szumsku, Irena Korwiel – kierowniczka biblioteki w Szumsku, Jadwiga Mordas- przewodnik, rdzenna mieszkanka Szumska oraz nauczyciele, rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej w Szumsku.

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiona z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

FILM NARODOWE CZYTANIE SZUMSK 2023

BROSZURA INFORMACYJNA

8 września 2023 r. w Szkole Podstawowej w Szumsku będzie organizowane Narodowe Czytanie, w którym wezmą udział uczniowie klas 5-10 oraz nauczyciele.

Więcej o akcji “Narodowe czytanie”

Wnioski o zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami

Ulotka “Narodowe czytanie w Szumsku”

Działanie “Organizacja Narodowego Czytania” w ramach projektu „Wielka Polska Rodzina – wspólnie w imieniu Polski” jest finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Projekt jest realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja.
Kwota finansowania – 2 400,00 PLN, kwota całkowita – 2 900,00 PLN.