UPAMIĘTNILIŚMY ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Polacy nigdy nie godzili się, by o ich losach decydowali inni. W tę postawę wpisuje się powstanie styczniowe 1863–1864 – heroiczna partyzancka wojna o wolność i powrót niepodległego państwa.
Wydział Oświaty Samorządu Rejonu Wileńkiego ogłosił styczeń miesiącem upamiętniającym 160 ocznicę wybuchu powstania styczniowego. Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda w swoich przemówieniach także zachęcił do uczczenia minionej rocznicy i oddania hołdu poległym za ich patriotyzm, bohaterstwo i niezłomność.
Szkoła Podstawowa W Szumsku nie została na oboczu i upamiętniła 160. rocznicę powstania styczniowego. Czynny udział brali w tym uczniowie oraz nauczyciele.
Grupa doszkolna, przedszkolna oraz klasy 3–4 utrwaliły powstanie styczniowe w obrazkach.
Uczniowie klas 5–10 sporządzili stoisko, wystawę książek o powstaniu styczniowym 1863 roku.
Społeczność szkolna skorzystała z tej okazji, każdy miał możliwość wydobyć z danych pozycji informacje o walkach styczniowych. W ramach projektu „Powstanie styczniowe w literaturze i sztuce” – odbyła się lekcja języka polskiego w kl. 10 na temat: „Naturalistyczny obraz klęski powstania styczniowego w „Rozdzióbią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego”.
Wszystkie ważne wydarzenia z historii miały swoje odzwierciedlenie w sztuce, w tym – w twórczości malarskiej i graficznej. Powstanie styczniowe, którego 160. rocznicę obchodzimy w tym roku, to jedno z najbardziej dramatycznych i ważnych wydarzeń w naszej historii nowożytnej. Z tej okazji na lekcjach plastyki była przedstawiona prezentacja „Powstanie styczniowe 1863 r. w grafice i malarstwie“. Uczniowie 5-10 klas zapoznali się z twórczością tematyki powstańczej: grafiką
Artura Grottgera, autora pięciu cykli, malarstwem Jana Matejko, Wojciecha i Juliusza Kossaków, Aleksandra Lesera, Józefa Chełmońskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Jacka Malczewskiego i innych artystów malarzy.
Nauczyciel historii przeprowadził ogólnoszkolną lekcję o powstaniu styczniowym. Uczniowie mogli także sprawdzić swoją wiedzę o tym wydarzeniu historycznym odpowiadając na pytania quizu.
Uczniowie klas 8–10 uczcili 160. rocznicę powstania prezentacją, która została wyświetlona dla społeczności szkolnej na TV. Dzień 24 stycznia wiąże się z dniem wybuchu powstania styczniowego.  W tym dniu uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej W Szumsku złożyli kwiaty oraz znicze w kaplicy cmentarnej na Rossie, uszanowali dowodców i uczestników powstania 1863–1864.