„Otwierając serce stajesz się przyjacielem BEZ GRANIC”

Grupa uczniów Szoły Podstawowej w Szumsku oraz  Gimnazjum im. S. Moniuszki w Kowalczukach miała wyjątkową okazję podczas letnich wakacji zwiedzić Polskę.Misyjna działalność Kościoła, tak mocno i szeroko rozpowszechniania na świecie, stała się zatem inspiracją dla naszej młodzieży, aby poznać rówieśników z Polski i zaangażować się na rzecz afrykańskiej misji w Zambii. Dlatego młodzież wzięła udział w kilkudniowym szkoleniu zorganizowanym w dniach 19 – 23 czerwca 2016 r. przez Fundację im. Ks. Kard. A. Kozłowieckiego SJ „Serce bez granic”, które zostało przeprowadzone w ramach projektu Europejska Akademia Animatorów Wolontariatu „Przyjaźń nie zna granic” przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+ i które będzie realizowane do końca października 2016 r. przez Fundację “Serce bez granic” w osobie koordynatora projektu Justyny Anny Grzyb przy współpracy z „Macierzą Szkolną” w Wilnie, której przedstawicielem w projekcie jest Krystyna Dzierżyńska.
Chociaż szkolenia odbywały się w Serpelicach nad Bugiem, mieliśmy także możliwość podróżować po południowej części Rzeczypospolitej. Głównym celem kilkudniowych spotkań było zapoznanie się z pracą misyjną poprzez rozmowy z misjonarzem, zwiedzanie Muzeum Misyjnego w Świętym Krzyżu, a nawet Muzeum Kardynała A. Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej, gdzie mieści się siedziba Fundacji. Nie zabrakło również zaprezentowania piękna ziemi Sandomierskiej, gdzie naszym przewodnikiem i opiekunem grupy podczas szkolenia był ks. Daniel Koryciński – Dyrektor Muzeum Kard. A. Kozłowieckiego i Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Sandomierskiej.
Ważną częścią szkolenia były również spotkania o charakterze ekonomiczno-biznesowym, podczas których nasza młodzież z gminy Kowalczuki mogła dowiedzieć się w jaki sposób wykorzystać wiedzę ekonomiczną i doświadczenia w ramach pomocy w zrealizowaniu projektów pomocowych dla potrzeb Trzeciego Świata. Dlatego wielką atrakcją była możliwość zwiedzenia firmy ERKADO w Gościeradowie, którego właścicielem jest Zbigniew Kozłowski oraz dzięki uprzejmości Adama Krępy zwiedzić fabryki tłoków samochodowych produkowanych w firmie Federal-Mogul w Gorzycach.
W pierwszych dniach września grupa wolontariuszy z Polski i Litwy wraz z opiekunami była na szkoleniu w Warszawie. Ważnym elementem naszego wyjazdu było spotkanie z panią od Fundraisingu, która pokazała nam jak ważne są relacje międzyludzkie. Duże wrażenie wywarła na nas wizyta w Muzeum Misyjnym, Instytucie Pamięci Narodowej, Sejmie, oraz w Muzeum Powstania Warszawskiego. W naszej pamięci zapadnie również wieczorny spacer po Warszawie, która również nocą tętni życiem. Zadowolenie uczestników wyjazdu dowodzi jak ważne są szkolenia, gdyż kształtują nasze charaktery i postawy młodych patriotów i wolontariuszy misyjnych.
Zapał misyjny, którego z pewnością nie zabraknie naszej młodzieży do kontynuacji e-realizacji programu, będzie z pewnością umacniany słowami samego Kardynała Kozłowieckiego, który będąc Wielkim Misjonarzem Zambii, powtarzał: „Dzięki waszym dobrym sercom, osierocona misja żyje, pracuje i rozwija się.