13 czerwca, 2021

Dzień Żałoby i Nadziei

W ramach zajęć nietradycyjnych Podstawowa Szkoła w Szumsku oddała hołd dla ofiar okupacji, ludobójstwa i represji.Obecnie to Dzień Żałoby i Nadziei – litewskie święto państwowe,obchodzone 14 czerwca na pamiątkę pierwszych wywózek,zorganizowanych przez NKWD po włączeniu Litwy do ZSRS.

Nauczyciel historii Wiaczesław Zienkiewicz udostępnił prezentacjęopartą na wydarzeniach „czarnego czerwca“, kiedy to z miejscowości Nowa Wilejkaruszyły na „Nieludzką Ziemię“ pierwsze wagony bydlęce, przepełnione niewinnymi i nieszczęsnymi ludźmi. Szacuje się, że w latach 1941-1952 z Litwy deportowano ponad 130 tysięcy osób,z których więcej niż 32 tysiące dzieci. Prawie czwarta część z nich zginęła.

Nawiązując do historii miejscowej, nauczyciel zaprezentował spis zesłańców z Szumsku i okolic z lat 1939-1952,a także wspomnienia świadków tych wydarzeń, udostępnione przez wicedyrektorkę Leokadię Żukowską.

Podczas prezentacji dźwieczały piosenka „Syberyjskie anioły“księdza Łukasza Kszelowskiego poświęcona wszystkin tym,którzy doświadczyli tej gehenny wschodu,„Sibiro daina“ – potajemnie przesłany wiersz zesłańca Litwina z Syberii, a także piosenka uczestników „Misji Sybir“, którą śpiewano dla prezydenta Gitanasa Nausedy – „Mūsų žemės nelieskit“.    Na lekcjach technologii i plastyki uczniowie 3-10 kl. robili wycinanki „Drzewka życia“, które właśnie w tym roku jest symbolem przeżyć na Syberii, powrótem z zesłania i obozów.