16 czerwca, 2021

Śladami bł. Siostry Rajmundy

„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”

(Ewangelia J. 15, 13)

14 czerwca o godz. 9.00 ze Szkoły w Szumsku wyruszyła II piesza pielgrzymka do Barwaniszek – do wsi, z której pochodzi rodzina bł. siostry Marii Rajmundy. Pierwsza piesza pielgrzymka odbyła się 8 września 2013 r., gdy parafia szumska uczciła bł. siostry nazaretanki w znaku ich relikwii. Anna Kukołowicz, jako młoda dziewczyna wstąpiła do zakonu „Świętej Rodziny z Nazaretu”. Była w klasztorze w Nowogródku. W 1943 r. zginęła w gronie 11 sióstr zakonnych, które ofiarowały swoje życie za skazanych na karę śmierci mieszkańców Nowogródka.

W tej pielgrzymce wzięli udział uczniowie klas 3-10 oraz dyrekcja, nauczyciele i rodzice. Każdy niósł w plecaku swoje intencje: podziękowania, prośby, radości i smutki. Ktoś prosił o ciepłe i słoneczne wakacje, inny dziękował za 1 Komunię świętą, jeszcze inny prosił o zdrowie dla rodziców.

Po krótkiej modlitwie Pani Romualdy – katechetki, uczestnicy wyruszyli na pielgrzymkowy szlak. Chętnie śpiewaliśmy piosenki pielgrzymkowe, które uprzyjemniały podróżowanie. Śpiewaniu piosenek pielgrzymkowych przewodniczył nauczyciel muzyki Witold Weiknis. Pielgrzymi również uczynili znak krzyża oraz wypowiedzieli krótką modlitwę przy kościele św. Michała Archanioła, który będzie wkrótce obchodził 250-lecie.

Uczniowie w skupieniu słuchali informacji o bł. Siostrze Rajmundzie, której udzielała nauczycielka religii Romualda Łapszewicz. Pani Halina Miłto, nauczycielka klas początkowych, zainicjowała śpiewaną Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Mieszkańcy Szumska przy domach, w ogrodach serdecznie witali pielgrzymów. Miłą niespodzianką na szlaku pielgrzymkowym była wizyta starosty Gminy Kowalczuki P. Krystyny Gierasimowicz i cukierki, którymi poczęstowała uczestników.

Zakończeniem pielgrzymki była modlitwa i złożenie kwiatów przy krzyżu we wsi Barwaniszki, który upamiętnia ofiarę sióstr zakonnych.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji szkoły w Szumsku za wspaniałą organizację pielgrzymki. Mamy nadzieję, że to będzie dobrą tradycją naszej szkoły.

Nauczycielka klas początkowych Szkoły Podstawowej w Szumsku Maria Żydeliene

Zdjęcia: uczennica 9 klasy Greta Kalendo